• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hakkımızda      Avcılar Matematik Olimpiyatları Projesi (AVMATO) TÜBİTAK Ulusal Matematik Olimpiyatlarına öğrenci hazırlamak ve ülkemizde matematik kültürü oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 2015 yılının Kasım ayında Avcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulmuştur.

Çalışmalar kısa sürede sonuç vermeye başlamış ve Tübitak tarafından düzenlenen 22. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatı’ nda iki öğrencimiz Türkiye genelindeki devlet okulları arasında ilk 20 ye girerek Tübitak Yaz Kampı’ na davet edilmişlerdir. 23. Ulusal Ortaokul Matematik Olimpiyatlarında ise ilk aşamayı geçen 50 öğrencinin 6' sı AVMATO öğrencileridir. İkinci aşamada ise Türkiye’ de dağıtılan 19 madalyanın biri gümüş, ikisi bronz madalya olmak üzere toplamda üç tanesi AVMATO projesi ile Avcılar İlçesine kazandırılmıştır.

Ortaokul 5 ve 6. sınf öğrencileri ile başlayan proje 2018-2019 eğitim öğretim yılında lise seviyesine ulaşmıştır ve 24. Ulusal Akdeniz Üniversitesi Liseler Arası Matematik Olimpiyatlarında 1 altın ve 1 bronz olmak üzere lise seviyesindeki ilk madalyalar da kazanılmıştır.

 Bunların dışında AVMATO öğrencileri bugüne kadar katıldıkları bölgesel ve ulusal matematik yarışmalarında toplamda 112 madalya kazanmışlardır. Ancak AVMATO projesini ön plana çıkaran yalnızca kazandığı başarılar değil öğrenciler arasında sağlanan takımdaşlık duygusu, veliler arasında kurulan sosyal ilişkiler ve öğretmenler arasındaki işbirliğidir. Bu yapısı itibari ile de okullarımızda hayal ettiğimiz öğrenme ortamına bir rol model olmuştur.

Ayrıca 4. sü 2019 yılı Nisan ayında gerçekleşen Ulusal Avcılar Matematik Olimpiyatı Yarışması ile Samsun’dan Antalya’ya, İzmir’ den Gaziantep’e Türkiye’nin dört bir yanından matematik seven öğrenciler Avcılar’da bir araya getirilmiş ve AVMATO Projesi tüm Türkiye’ye duyurulmuştur.

Öğretmenleri tamamen Avcılar İlçesi devlet okullarından seçilen AVMATO Projesi’nde matematik derslerinin yanında mühendislik becerilerini geliştiren etkinlikler yapılmakta ve zeka oyunları oynatılmaktadır. Projede aynı zamanda 2019 yılı Mart ayı itibari ile Bilgisayar Olimpiyatlarına yönelik eğitimlere de başlanmıştır. Bu eğitimlerde çağımızın vazgeçilmezi olan algoritma ve kodlama dersleri verilmektedir.

      AVMATO Projesi şu anda 8 öğretmen ve 95 öğrenciyle çalışmalarına devam etmektedir. 


Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam40
Toplam Ziyaret93580