• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
İbrahim Halil Kaplan
2019 Ortaokul 2. Aşama Analiz Cebir Sorusu Üzerine...
23/01/2020
2019 Ortaokul 2. Aşama Analiz Cebir Sorusu Üzerine...
 
Bu yıl 27.’si düzenlenen Ulusal Ortaokul Matematik ikinci aşama sınavı 21 Aralık 2019 tarihinde düzenlendi. Peki nedir bu ikinci aşama sınavı? 27 yıldır ortaokul seviyesinde gerçekleşen bu sınav aslında aşamalı bir seçim işleminin bir parçası. Genellikle Mayıs - Haziran aylarında düzenlenen birinci aşama sınavında başarılı olan öğrenciler ikinci aşama sınavına ve yaz kampına çağırılır. İki haftalık yaz kampı ve ikinci aşama sınavı sonrasında sınavda başarılı olan öğrenciler ise kış kampı ve milli takım seçme sınavına katılım hakkı kazanır. Milli takım seçme sınavında başarılı olan öğrenciler ise ülkemizi uluslar arası olarak düzenlenen JBMO (Junior Balkan Mathematics Olympiad- Genç Balkan Matematik Olimpiyatı) sınavında temsil eder.
 
Tamamı klasik sorulardan oluşan TÜBİTAK ikinci aşama sınavı 4 sorudan oluşuyor, çözüm ve çözümü kağıda geçirmek için verilen süre tam olarak 4.5 saattir. Bu 4 soru zorluk sırasına göre kolaydan zora şeklinde oluşmaktadır. Şimdi bu yılki sınavın 2. sorusu olan Analiz cebir sorusunun çözümünü iki farklı şekilde inceleyelim.
 
İlk çözümde ilk olarak "Yeniden Sıralama Eşitsizliği" ardından "Aritmetik-Geometrik Ortalama Eşitsizliği (AGO)" son olarak da "Muirhead Eşitsizliği" kullanılmıştır. İkinci çözümde ise iki farklı şekilde "Aritmetik-Geometrik Ortalama Eşitsizliği" kullanılmıştır.
 
 
 


816 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret93582